آکیتا

0

بزرگترین عضو خانواده اشپیتز می باشد. آکیتا سگی است قدرتمند ‏‏‌‏‏‏،‌ استوار ، عضلانی با ظاهری مشخص و مجزا از سایر سگها. دارای عضلات کوتاه ، سر بزرگ و صاف و سینه عمیق است. طول بدن تقریباً بیشتر از ارتفاع و در قسمت ستون فقرات صاف می باشد. گوشها هم زاویه گردن ، کوچک و نوک تیز به سمت جلو قرار دارند. چشمها کوچک ، مثلثی شکل و به رنگ قهوه ای تیره می باشد. بینی قالباً به رنگ مشکی و یا قهواه ای سوخته یافت می شود. دم بصورت حلقه در پشت حیوان قرار دارد. پاها دارای پره و گربه مانند می باشد که آکیتا را به شناگر قابلی تبدیل کرده است. پوشش خارجی حیوان دارای موهایی صاف ، کوتاه و یکدست در رنگهای سفید ، قرمز ، کنجدی و راه راه یافت می شود. صورت سیاه قابل قبول نمی باشد.

آکیتا گرچه سگ مطیعی است اما گاهی اوقات خودسر می شود. بسیار محتاط و مهربان نسبت به اعضای خانواده ، باهوش ، شجاع و نترس است. مشتاق برای یادگیری است و باید در سنین پایین تحت آموزشهای لازم قرار گیرد. جزو رده های اول از سگهای گارد و بسیار باوفا است . نسبت به سایر سگها و حیوانات مهاجم است و نباید در اماکن عمومی از قلاده آزاد شود. قالباً با کودکانی که از اعضای خانواده باشند رفتار خوبی دارد اما ممکن است سایر کودکان را تحمل نکند و حتی گاز بگیرد. از همراهی صاحبش لذت می برد و خیلی زود حوصله اش سر می رود.

وزن در نرها: ۵۴-۳۴ ک.گ در ماده ها: ۵۰-۳۴ ک.گ

ارتفاع در نرها: ۷۱-۶۶ س.م در ماده ها: ۶۶-۶۱ س.م

مشکلات کفل ‏ کم کاری و پر کاری قده تیروئید ، ناراحتی های پوستی و بیماری و ناراحتی در زانو از بیماریهای رایج در این نژاد می باشد.

برای زندگی در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. پر جنب و جوش است و یک حیاط بزرگ مکان مناسبی را برایش فراهم می کند.

زادگاه آکیتا جزیره Honshu واقع در ایالت آکیتای ژاپن می باشد. مکانی که در آنجا قرنهای متوالی این سگ بدون اینکه شناخته شده باشد زندگی می کرده است. امروزه آکیتا بعنوان سگ ملی ژاپن شناخته می شود. از طرح آن بعنوان بنای یادبود و مقبره استفاده می شود. جایگاه های متفاوتی از قبیل سگ نگهبان ، سلطنتی ، سگ جنگجو ، شکارچی گوزن و خرس ، پلیس و ارتش داشته است. برای شکار در برف سنگین و آوردن شکار از درون آب مناسب است. در ژاپن توله های آکیتا را بعنوان سمبل سلامتی برای افراد بیمار و یا نوزادان تازه متولد شده می فرستند. اولین آکیتا توسط هلن کلر به آمریکا برده شد.

نظرات بسته اند