آلابای

0

سگ گله آسیای مرکزی با نام های سگ گله آسیای میانه ، سگ ترکمن ، سگ آلابای ایرانی ، سگ آفچای کار آسیای مرکزی ، سگ گله مازندرانی ، سگ تایبادی و سگ کوچی در دنیا شهرت دارد. موطن اصلی سگ نژاد آلابای به استناد اثار تاریخی و قدمت طولانی چندین هزار ساله ای که در میان اقوام ایرانی دارد ، کشورایران می باشد.

کلمه آلابای به زبان ترکی به معنی رنگ روشن و سفید می باشد که اشاره به رنگ سفید این نژاد سگ دارد.

متاسفانه در فدراسیونهای جهانی به دلیل بی اطلاعی و عدم شناخت کافی کشورهای غربی از این نژاد ، سگ آلابای(سگ گله مازندرانی) به نام کشور روسیه به ثبت جهانی رسیده است.

این نژاد مانند دیگر نژادهای بومی فلات ایران در مناطق جغرافیایی وسیعی از آسیای مرکزی ، فلات ایران ، حوزه اورال ، دریای خزر(مازندران) ، آسیای صغیر ، شمال غرب مرز چین و کشورهای ، روسیه ، قزاقستان ، قرقیزستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، ترکیه و ایران می باشد.

 

سگهای آلابای به دلیل حوزه زیستی بسیار وسیعی که در مناطق جغرافیایی و آب و هوایی کشورها و ملل مختلف دارد ، دارای انواع گوناگونی از لحاظ ظاهر ، جثه ، اندازه و رنگ دارند ، این نژاد به طورانبوه و حتی به شکل دسته های بزرگ سگهای ولگرد در نواحی بزرگی از ارازی این مناطق جغرافیایی پراکنده است، به خاطر همین از این نژاد با نام سگ بیابانی نیز یاد می شود.

نظر خود را بیان کنید