سیخ شدن گوش سگ ژرمن شپرد

0
با سلام خدمت دوستان گرامی
بسیاری از دوستان و مشتریان بنده نگران سیخ شدن گوش توله هایشان هستند که اکثرا میانگین سن توله های این افراد بین ۳ تا ۴ ماهگی میباشد. و من نیز به این دوستان توصیه میکنم که به جای عجله کردن صبر کنید تا سن دندان درآوردن توله هایتان تمام بشود.
معمولا گوش سگ های ژرمن شپهرد بین ۸ هفتگی تا ۶ ماهگی سیخ میشود. ولی در دوران دندان درآوردن (این دوران در سگ ها متفاوت است . ولی در حالت کلی بین ۱۶هفتگی تا ۲۰ هفتگی میباشد) احتمال اینکه گوش ها سیخ نشوند و یا بیفتند بسیار زیاد است.
بسیار اتفاق می افتد که توله ها هر دو گوششان را بالا می گیرند ولی بعد از مدتی به صورت خیلی ناگهانی گوش ها می افتند. علت بروز این مشکل ۳ عامل زیر میتواند باشد :
۱-توله در حال دندان درآوردن است.
۲-توله دچار انگل روده ای شده است. (که باید مدفوع سگ توسط دامپزشک آنالیز بشود)
۳-گوش ها یا بوسیله صاحب سگ یا توسط سگ های دیگربیش از حد لمس شده اند و پایه غضزوف شل شده است.
که اگر این اتفاق برای سگ شما روی داد اصلا جای نگرانی نیست ، چون بنده تا به حال سگی را ندیده ام که بعد از افتادن گوش هایش مجددا گوش هایش سیخ نشود. (البته به جز شکستگی در گوش)
اگر سن سگ شما بین ۴٫۵ تا ۵ ماه میباشد و هنوز گوش هایش سیخ نشده است، اصلا جای نگرانی نیست ولی اگر سگ شما به سن ۵ ماهگی رسیده است و تاکنون گوش هایش سیخ نشده است ، به شما قویا توصیه میکنم که هرچه زودتر برای بستن گوش های سگتان اقدام کنید.
همچنین اگر سن سگ شما بیشتر از ۷-۸ ماه میباشد و گوش ها هنوز سیخ نشده اند ، شما شانس خیلی کمی برای سیخ کردن گوش های سگتان دارید واین یک حقیقت است…
وسایل لازم برای بستن گوش :
۱- یک عدد نوار بهداشتی (بعضی از دوستان از شلنگ آب یا بیگودی مو نیز استفاده میکنند)
۲- یک عدد چسب بانداژ ضد حساسیت (به هیچ وجه از چسب برق یا چسب های مشابه استفاده نکنید)
نوار را از وسط بریده و به شکل لول در میاوریم. و یک قسمت را درون لاله گوش به صورت عمودی میگذاریم وسپس دور گوش را چسب میزنیم. همین عملیات را برای گوش دیگر نیز انجام میدهیم.
نکته مهم در اینجا بستن دو تا گوش به هم است. که درابتدای کار گوش ها باید عمود بر سر قرار بگیرند و بوسیله چسب هر دو گوش را به هم وصل میکنیم. (هنگامی که گوش ها سیخ شدند برای زیبایی بیشتر میتوان به مدت یک هفته گوش ها را به هم چسباند و سپس چسب را زد)
ممکن است که توله ها چندین بار بانداژ گوش را پاره کنند که این کاملا طبیعی است ولی دیر یا زود به بانداژ عادت میکنند.
یک هفته بعد گوش ها را باز کنید و وضعیت را بررسی کنید. اگر گوش ها هنوز سیخ نشده بودند مجددا این کار را تکرار کنید تا گوش ها کاملا سیخ شوند.
بسیاری از گوش ها بعد از بستن ، خیلی ضعیف سیخ میشوند و شل هستند که اصلا جای نگرانی نیست چون بعد از گذشت چند روز پایه ها قوی میشوند. بنابراین اگر بعد از بستن ، گوش کاملا سیخ نشد نگران نباشید ، فقط صبور باشید و ببینید که چه اتفاقی می افتد…
رژیم غذایی که در طول یک هفته باید رعایت شود :
یک روز در میان تخم مرغ پخته
روزی یک عدد قرص کلسیم (از داروخانه انسانی تهیه گردد. نوع امریکایی و کانادایی آن بهتر است)
شبی یک کاسه کشک و ماست (کشک و ماست باید خوب با هم قاطی شوند)
البته از آمپول های مختلف ، کرم و قرص های دیگر نیز میتوان استفاده کرد که جنبه عمومی نداشته و فقط برای موارد خاص (سن زیاد سگ ، پایه غضروف ضعیف ، بزرگ بودن گوش و …) استفاده میشوند.
همانطور که ذکر شد عمل بستن گوش(شامل بستن و رژیم غذایی) در یک پروسه ی هفت روزه انجام میشود که اگر در بار اول به نتیجه نرسیدید با یک روز استراحت بار دیگر اقدام به بستن گوش کنید.
اگر تا ۴ دوره بستن گوش (یک ماه) ، گوش ها سیخ نشود متاسفانه دیگر امیدی به سیخ شدن آن ها نیست.
اگر شما خوش شانس نبودید و گوش سگتان سیخ نشد ، بعضی از دکترها جراحی ایمپلنت گوش را انجام میدهند که متاسفانه بنده هیچ گونه اطلاعاتی در این زمینه ندارم.
امیدوارم مطالب بالا برای شما دوستان عزیز مفید واقع بشود.
با احترام.
سعید احتشامی

نظرات بسته اند